
Zważywszy na wszystkie zakłócenia na rynku pracy w ciągu ostatnich kilku lat można śmiało powiedzieć, że sytuacja wygląda coraz lepiej. Zgodnie z Planem działania na rzecz Europejskiego filaru praw socjalnych do 2030 r. co najmniej 78% osób w wieku 20–64 lat powinno być zatrudnionych. Jest to świetna wiadomość, ale niesie ze sobą kolejny czynnik, który należy wziąć pod uwagę, jeśli chcemy, by te dane się urzeczywistniły: umiejętności ludzi.
Obecnie 80% pracodawców i prawie cztery na pięć MŚP w UE zgłasza trudności w rekrutacji osób o odpowiednich umiejętnościach i kwalifikacjach odpowiadających danym wymaganiom. Sytuacja ta nie jest zaskakująca: postęp technologiczny, dwojaka transformacja (ekologiczna i cyfrowa) oraz zmiany demograficzne pogłębiły istniejące luki w umiejętnościach i najprawdopodobniej pozostaną obszarami budzącymi obawy. Dla przykładu, rozwój sztucznej inteligencji to zupełnie nowe zjawisko, z którym nadal się mierzymy. Co więcej, przewiduje się, że do 2050 r. UE będzie tracić milion pracowników rocznie w związku ze starzeniem się społeczeństwa: kiedy obecni pracownicy przejdą na emeryturę, kto ich zastąpi?
Sektory, w których niedobór wykwalifikowanej siły roboczej jest najbardziej dotkliwy
Okazuje się, że niedobory pracowników dotykają aż 42 zawody i są bardziej powszechne w sektorach o trudnych warunkach pracy (np. opieka zdrowotna). Pandemia COVID-19 sprawiła, że wiele osób w tej branży wypaliło się fizycznie i psychicznie, w wyniku czego w sektorze nadal brakuje personelu.
W innych sektorach, takich jak budownictwo, ICT i transport, sytuacja jest równie zła. Zwłaszcza sektor transportu od dłuższego czasu zmaga się z kryzysem związanym z niedoborem pracowników. Wraz ze stałym wzrostem liczby zamówień klientów, zwłaszcza po pandemii, zmniejsza się liczba kierowców transportu towarowego, co wywiera znaczną presję na branżę. Poziom atrakcyjności transportu zmniejszył się, w wyniku czego powstały duże luki między podażą a popytem.
Unia umiejętności z myślą o poprawie talentów w Europie i ułatwieniu kojarzenia ofert pracy z poszukującymi zatrudnienia
Obecnie jeden na pięciu dorosłych ma trudności z czytaniem i pisaniem, a jeden na czterech 15-latków nie radzi sobie z czytaniem, matematyką i naukami przyrodniczymi. Dane te są niepokojące, tym bardziej że w następnym dziesięcioleciu ponad połowa nowych miejsc pracy będzie wymagać zaawansowanych umiejętności.
Aby sprostać tym wyzwaniom, UE wprowadza nowe ramy unii umiejętności z myślą o poprawie jakości kształcenia i szkolenia oraz propagowaniu uczenia się przez całe życie. Duży nacisk kładzie się na zwiększenie udziału studentów w naukach przyrodniczych, technologii, inżynierii i matematyce (STEM) oraz zniwelowanie nierównego traktowania płci i nierówności społecznych obserwowanych w tych dyscyplinach. Celem nowego planu jest podniesie zdolności ludzi do zatrudnienia, rozwiązanie problemu niedoboru umiejętności i pracowników, poprawa produktywności przedsiębiorstw i ostatecznie zwiększenie konkurencyjności UE.
Unia umiejętności w szczególności będzie:
- pomagać ludziom w nabywaniu podstawowych i zaawansowanych umiejętności;
- zachęcać do regularnego podnoszenia i zmiany kwalifikacji;
- ułatwiać rekrutację w całej UE;
- pracować nad przyciągnięciem i zatrzymaniem najlepszych talentów w Europie;
- ułatwiać przenoszenie umiejętności w całej UE, zwiększać wewnątrzunijną mobilność pracowników.
Unia umiejętności jest częścią trwającego unijnego programu wspierającego rozwój umiejętności i poprawę życia ludzi, zarówno w sferze pracowniczej, jak i poza nią. Dzięki podejściu skoncentrowanemu na człowieku inicjatywa zapewni również utrzymanie konkurencyjności UE, wspieranej przez dużą pulę najlepszych dostępnych talentów.
Więcej informacji o tym, jak UE radzi sobie z problemem nierównowagi na rynku pracy, można znaleźć w dokumencie Walka z niedoborem pracowników: trzy sposoby szkolenia i zatrzymywania pracowników
Powiązane linki:
Komisja Europejska – Unia umiejętności
Komisja Europejska – Ścieżki poprawy umiejętności – nowe możliwości dla dorosłych
Środki mające na celu zaradzenie niedoborom siły roboczej: wnioski dla przyszłej polityki
Więcej informacji:
Znajdź doradców EURES
Życie i praca w państwach EURES
Baza ofert pracy EURES
Usługi EURES adresowane do pracodawców
Kalendarz wydarzeń EURES
Nadchodzące wydarzenia online
EURES na Facebooku
EURES na X
EURES na LinkedIn
EURES na Instagramie
Informacje szczegółowe
- Data publikacji
- 28 kwietnia 2025
- Autorzy
- Europejski Urząd ds. Pracy | Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego
- Tematy
- Wiadomości z rynku pracy/wiadomości dotyczące mobilności
- Powiązane sekcje
- Sektor
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Agriculture, forestry and fishing
- Arts, entertainment and recreation
- Construction
- Education
- Electricity, gas, steam and air conditioning supply
- Financial and insurance activities
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Manufacturing
- Mining and quarrying
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Public administration and defence; compulsory social security
- Real estate activities
- Transportation and storage
- Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
- Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles