
A gyorsan fejlődő technológia, a mesterséges intelligencia, az éghajlatváltozással kapcsolatos növekvő aggodalmak, a demográfiai változások, a kettős (zöld és digitális) átmenet, a mélyreható geopolitikai változások és az emelkedő megélhetési költségek jelentős hatással vannak arra, ahogyan élünk, tanulunk és dolgozunk. A Világgazdasági Fórum Jelentés a foglalkoztatás jövőjéről, 2025 által gyűjtött felmérési adatok rávilágítanak arra, hogy a technológiai és társadalmi-gazdasági trendek hatására várhatóan milyen irányba fog változni a munkaerőpiac a következő öt évben, valamint arra, hogy a munkáltatók hogyan terveznek reagálni ezekre a változásokra.
A jelentés szerint a készségek instabilitása komoly aggodalomra ad okot: az európai munkáltatók 54%-a a készséghiányt tartja az egyik legfőbb akadálynak. Ennek ellenére a készségek összehangolására vonatkozó előrejelzések általában pozitívak: a csehországi munkáltatók több mint 80%-a tervezi például, hogy erőfeszítéseit a munkaerő képzettségének fejlesztésére összpontosítja, Litvániában pedig ez a szám 86%-ra emelkedik. Romániában a megkérdezettek 94%-a tervez beruházni a továbbképzésbe.
Melyek a legkeresettebb szakmák és készségek?
Az elkövetkező öt évben a következő területeken várhatóan növekedést tapasztalunk világszerte:
- frontvonalbeli szerepek: mezőgazdasági munkások, építőipari munkások, élelmiszer-feldolgozók, eladók és kézbesítő sofőrök;
- gondozás és oktatás: szociális munkások, tanácsadók, ápolási szakemberek és tanárok;
- technológia: MI/gépi tanulással foglalkozó szakemberek, szoftver-/alkalmazásfejlesztők, fintech mérnökök és big data szakemberek;
- éghajlat: autonóm és elektromos járművekkel foglalkozó szakemberek, környezetmérnökök és megújuló energiával foglalkozó mérnökök.
A reziliencia, a rugalmasság és az agilitás várhatóan a legkeresettebb és leggyorsabban fejlődő készségek közé tartoznak majd. Az analitikus gondolkodás, a kreatív gondolkodás, a vezetői képesség, a társadalmi befolyás, a technológiai ismeretek és a környezetgazdálkodás jelentősen növelni fogja a foglalkoztathatósági kilátásokat az újonnan kialakuló munkaerőpiacon.
Másrészt valószínűleg búcsút mondhatunk az irodai és titkársági munkaköröknek, és az olyan készségek, mint a kézügyesség, a kitartás és a precizitás egyre kevésbé lesznek fontosak.
Közelebb az otthonhoz
A jelentés szerint az európai munkaerőpiacot leginkább a digitalizáció, a megélhetési költségek emelkedése és az éghajlatváltozás enyhítésére irányuló erőfeszítések fogják érinteni. Ezek a tényezők hatással lesznek a számunkra elérhető munkahelyekre és azokra a készségekre, amelyekre szükségünk lesz ahhoz, hogy foglalkoztathatók maradjunk.
Franciaországban például a munkáltatók 71%-a új technológiákat kíván bevezetni a munkaerő bővítése érdekében, és előre látja, hogy a kereslet növekedni fog az olyan munkakörök iránt, mint a digitális átalakulással foglalkozó szakemberek és a szoftverfejlesztők. Hasonlóképpen, a németországi vállalkozások 93%-a számít arra, hogy a mesterséges intelligencia kulcsfontosságú lesz a fejlődésük szempontjából. Ennek érdekében 81% tervezi, hogy a megfelelő szakértőkből álló állományból vesz fel munkatársakat.
Az infláció továbbra is hatalmas aggodalomra ad okot a magyar munkáltatók 70%-a számára, és ezzel a szerb munkáltatók is egyetértenek. A környezettel kapcsolatos aggodalmak várhatóan szintén hatással lesznek az európai üzleti modellekre. Az olasz vállalkozások 70%-a például a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére irányuló erőfeszítésekből eredő változásokra számít.
Az európai munkáltatók továbbra is elkötelezettek a munkaerő egyenlőségének és sokszínűségének előmozdítása mellett, ami (a megkérdezett holland vállalkozások 64%-a szerint) a tehetséges szakemberbázis bővítésének egyik eszköze. A spanyol és svájci munkáltatók a tehetséges szakemberek elérhetőségének és a munkavállalók megtartásának növelését célzó másik megközelítésként a nagyobb rugalmasságot említették, például hibrid munkamodellek révén.
Szeretne többet megtudni az európai munkaerőpiac következő évtizedben várható változásairól? Olvassa el cikkünket: Változó foglalkoztatási tendenciák: hogyan hat a zöld, digitális gazdaságra való átállás az európai uniós foglalkoztatásra?
Kapcsolódó linkek:
Világgazdasági Fórum:Jelentések a foglalkoztatás jövőjéről
Cedefop-jelentés:Skills in Transition: the way to 2035 (Átalakulóban lévő készségek: a 2035 felé vezető út)
Cedefop-eszköz: Skills intelligence – Future employment growth (Készségek intelligenciája – A foglalkoztatás jövőbeli növekedése)
További információ:
Az Ön EURES tanácsadója
Élet- és munkakörülmények az EURES-országokban
EURES állásadatbázis
Az EURES szolgáltatásai munkaadóknak
EURES rendezvénynaptár
Közelgő online események
Az EURES a Facebookon
Az EURES az X-en
Az EURES a LinkedInen
Az EURES az Instagramon
Leírás
- Közzététel dátuma
- 2025. május 16.
- Szerzők
- Európai Munkaügyi Hatóság | A Foglalkoztatás, a Szociális Ügyek és a Társadalmi Befogadás Főigazgatósága
- Témák
- Munkaerőpiaci hírek/mobilitási hírek
- Hírek/jelentések/statisztika
- Toborzási trendek
- Kapcsolódó szakasz(ok)
- Ágazat
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Agriculture, forestry and fishing
- Arts, entertainment and recreation
- Construction
- Education
- Electricity, gas, steam and air conditioning supply
- Financial and insurance activities
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Manufacturing
- Mining and quarrying
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Public administration and defence; compulsory social security
- Real estate activities
- Transportation and storage
- Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
- Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles